Všechny mechanické věci či systémy mají své přirozené rezonance, v místnostech které můžeme brát jako uzavřený kontejner tomu není jinak, i zde se zvukové vlny ovlivňují navzájem během svého přenosu tam a zpět mezi dvěmi protilehlými stěnami. Výsledkem tohoto ovlivňování (interference) jsou rezonance na frekvencích daných rozměry a geomertií místnosti.

Co to jsou Room Modes

Jak již víme tak frekvence jsou v uzavřené místnosti distribuovány v Axiálním módu (dvě protilehlé plochy), Tangentiálním módu (obsahující čtyři plochy) a Oblique módu (obsahující všechny povrchy místnosti).

V předešlém článku jsme si představili základní vzorec pro výpočet fundamentální frekvence (344/2L), kde L vyjadřuje vzdálenost dvou stěn. V naší fiktivní místnosti s rozměry 3 x 4 x 7 je nejdelší vzdálenost mezi kolmými stěnami 7m a rychlost zvuku jsme pro snadnější výpočty zaokrouhlili na 344m/s.

Nyní můžeme vypočítat fundamentální rezonantní frekvenci místnosti :

0 = 344/2L

0 = 344/(2 x 7)
0 = 344/14
0 = 24.57 Hz

Nyní víme že naše první a nejnižší přirozená rezonznatní frekvence bude 24.6 Hz. Násobky této frekvence nám pak ukáží její módy.

(1,0,0) 24.6 Hz
(2,0,0) 49.2 Hz
(3,0,0) 73.8 Hz

Musím ještě připomenout že room modes podle kalkulátoru jsou pouze teorie která se od praxe může diametrálně lišit, a navíc jsou tyto teoretické výsledky nejvíce použitelné při výstavbě nové místnosti.

Ale i pokud budeme pouze vybavovat již vystavěnou místnost je třeba znát tyto módy. Zde je zapotřebí provést měření se stávajícím vybavením místnosti pomocí programu pro akustická měření. Asi nejoblíbenější program pro měření akustiky v místnosti je Room EQ Wizard který si můžete stáhnout zcela zdarma.

V následujícím grafu je znázorněn průběh tlaku frekvence s vyznačenými nodes a antinodes a jejich módy, na grafu vidíte že tlak je u stěn vždy na maximu tzv. antinodes. Zřejmě postřehli tento graf je velmi podobný příkladu s uzavřenou trubicí.

Pro výpočet fundamentáních neboli přirozených frekvencí místnosti a jejich módů nám slouží poměrně snadný vzorec. Na následujících dvou diagramech je naše fiktivní místnost s rozměry 3 x 4 x 7 (v x š x d), poslechová pozice je přibližně v 38% a optimální výška poslechu která je daná vzdáleností uší od podlahy je zhruba 125 cm.

FUNDAMENTÁLNÍ FREKVENCEDRUHÝ MÓDTŘETÍ MÓD

Následující graf znázorňuje pouze módy převedené do plochého grafu kde modré vertikální čáry znázorňují odstup (frekvencí) módů a propady jsem vyznačil červennou křivkou. Jak vidíte tak čím víc plochá odezva neboli více rezonancí blízko sebe, tím lépe. Tento graf dělaný podle ruky má pouze ilustrační význam, v tomto grafu mají všechny módy stejnou intenzitu a to není realistické.

Pokud si budete chtít vypočítat Room Modes pro vaši místnost pak na stránkách J.H.Brandt si můžete v sekci Tools stáhnout Room modes Calculator (metric).  V této tabulce pak zadáte pouze rozměry (žluté pole) vaší místnost a případně můžete změnit i RT60. Prošel jsem na internetu několik volně dostupných tabulek  a tato je podle mého názoru nejlepší. Určitě stojí za podívání Bonello Distribution.

Doufám že se v této tabulce po přečtení tohoto článku alespoň trochu vyznáte, a tabulka vám bude dávat smysl. Pokud si nebudete jisti jakou hodnotu zadat pro RT60 pak optimální čas dozvuku pro Control Room je 300 ms (0.3s), v případě že budete plánovat Live Room pak optimální čas dozvuku RT60 je 500 až 600ms. Při přestavbě malé místnosti se dosahuje vyváženého dozvuku napříč frekvenčním spektrem jen těžko, ale i tak je dobré tyto optimální hodnoty znát.

Tabulka se neaktualizuje sama po zadání hodnot. V modrém poli je sice návod ale i tak.

1. Zadejte hodnoty do žlutého pole

2. CTRL+SHIFT+S (sort)

3. CTRL+SHIFT+C (copy)

Příště se podíváme na to co je to SBIR

Tags:

©2020 ADM magazín

Designed by Stan Skrivanek at FineDiv Studio

KONTAKT

Napište svoji zprávu a já se s vámi v nejbližší době spojím

Sending
or

Log in with your credentials

Forgot your details?