I když je mnoho tutorialů se základy mixingu nebo různými tipy a triky stále chybí to nejdůležitější a tím jsou syrové nahrávky s oddělenými stopami tzv. stemy (ang. track stems) jednotlivých instrumentů. Takto uložený projekt se označuje jako MULTITRACK.

Multitracky pro mixing

Není žádným tajemstvím že schopnost vytvořit kvalitní mix vyžaduje řadu let zkušeností a tím pádem mnoho zmixovaných skladeb rozdílných žánrů. S každou novou skladbou tak získáváme další cenné zkušenosti a učíme se novým trikům. Na internetu je několik skvěkých stránek které se zabývají spíše remixy ale to je jiný obor. Pokud hledáte skladby na kterých si budete moci vyzkoušet umění mixingu nebo si pomalu osvojovat toto řemeslo není zas až tak snadné mutitracky najít a to především ty které jsou zdarma. Proto jsem dal dohromady několik odkazů na kterých si můžete cvičné multitracky stáhnout.

Multitracky zdarma

Mixing Secrets

Jedna z nejlepších FREE kolekcí na netu nabízí více jak 200 multitracků od Folku přes Big Bandy po Death Metal. Tato kolekce je doprovodným materiálem pro knížku “Mixing Secrets For Small Studios” od Mike Senior kterou vřele dopoučuji k přečtení. Tato kniha není jedinou kterou Mike Senior napsal, na úvodni straně Cambridge Music Technology najdete odkaz na ukázky ke knize “Recording Secrets For The Small Studio” nebo na “Library Of Microphone Positions”. Věřím že tento link vám vydrží na hodně dlouho.

Telefunken Multitrack

Zde najdete více jak 10 multitracků a to jak studiových tak i z živých vysoupení. Právě záznamy z živých vystoupení jsou vynikající na nabrání zkušeností mixingu stop s přeslechy. Všechny nahrávky byly pořízeny výhradně mikrofony Telefunken.

PureMix

I když se na této stránce multitracky platí najdete zde i několik zdarma.

David Glenn’s Newsletter

Pokud budete chtít můžete se přihlásit k odběru novinek a zíkáte dva multitracky zdarma a něco navíc.

Zde je několik dalších multitracků z jeho nabídky

Dare You To Move (Rock)

Shipwreck (Rock)

Whatcha Gonna Do (Rock)

Vintage (Hip-Hop)

MixOff

Velmi kvalitní, výživné a užitečné diskusní fórum. Jeho členové poskytují multitracky například pro různé soutěže. Pokud jste toto fórum zatím nenavštívili zcela určitě na něm najdete kromě multitracků mnoho dalších zajímavých informací.

Multitracky placené

The Mix Academy

Za touto stránkou stojí David Glenn a za členství ($27) získáte mimo jednoho mutitracku měsíčně přístup k dalším zajímavým materiálům.

The Pro Audio Files

Za placené členství ($30) získáte přístup nejen k multitrackům ale také k velmi kvalitním tutorialům, samplům a dalším užitečným materiálům. Pro začátek můžete sledovat jejich Youtube či zkusit 7 dní přístupu zdarma.

Dueling Mixes

Za touto stránkou stojí Graham Cochrane a Joe Gilder a za členství ($27) získáte mimo jedno mutitracku měsíčně přístup k dalším zajímavým materiálům.

Nail The Mix

Pokud je vaší specializací Rock a Metal pak je tato služba pro vás jak ušitá. Za placené členství ($25) získáte 2 multitracky při prvním přihlášení a následně 1 multitrack každý měsíc, jako bonus budete mít exkluzivní přístup k dalším zajímavým službám.

Home Studio Center

Zde naleznete k prodeji několik multitracků za $15

Shaking Through

Nakonec jsem si nechal mojí srdcovou záležitost Weathevane Music. Tahle partička nejen že odvádí vynikající práci, stejně tak jako výše uvedené služby, ale vše je podle mého názoru skvěle zpracováno, zdokumentováno a prezentováno. Zaplacením příspěvku $8 měsíčně nebo $80 ročně za členství budete mít nejen přístup již k více než 50-ti multitrackům ale také k celé studiové dokumentaci (použitých nástrojů, mikrofonů atd) k danému projektu.

Pokud chcete tyto stránky pouze vyzkoušet pak budete mít možnost si stáhnout dokumentaci a stemy (pouze v 16-bit) z posledního projektu. Další zajímavostí je to že všechny nahrávací a mixovací dny jsou přenášeny živě, většinou se jedná o víkend. Je to sice zdlouhavé ale pokud je venku počasí pod psa dá se to zvládnout. Každopádně tato stránka stojí alespoň za podrobnější prohlédnutí.

Doufám že vám uvedené odkazy na těchto bezmála 300 multitracků pomohou získat materiál který jste hledali.  Jestli máte ve svých záložkách nějaké stránky s multitracky můžete mi poslat link a já tento seznam rád rozšířím. Pokud se vám tento příspěvek líbil budu velmi potěšen když o něm dáte vědět i ostatním.

Tags:

©2021 ADM magazín

Designed by Stan Skrivanek at FineDiv Studio

KONTAKT

Napište svoji zprávu a já se s vámi v nejbližší době spojím

Sending
or

Log in with your credentials

Forgot your details?