Jak jsme si již řekli ve článku Gain Staging, existují rozdílné typy měřáků a rozličné stupnice pro měření v analogovém a digitálním prostředí, proto může mít tento proces pro začátečníka svá úskalí.

Nahrávání rytmiky s VU Metry

Ať jsou současné DAW jakkoliv dokonalé, většina neumožňuje změnit klasické PEAK metry u mix konzole za RMS měřáky. Jednou z možností je instalace RMS metrů na každou stopu, tím si však nepomůžeme jelikož pouze velmi zatížíme procesor, a i tak budeme muset daný měřák na inzertu otevřít.

Další možností je vytvoření AUX s měřákem a následně použitím SEND na stopě nasměrovat signál na tento měřák. Dobrou zprávou pro ty kteří pracují výhradně ITB bez jakéhokoliv hardwaru (kompresor atd.) je ta, že nemusíte striktně dodržovat pravidla platící u analogu a můžete bez problémů používat tyto skoro neužitečné PEAK metry.

Já osobně si myslím, že pokud si osvojíte základní principy a postupy analogou bude pro vás o mnoho snadnější pochopit proč se vám například nedaří s nově pořízeným externím kompresorem když děláte přesně to samé jak před tím v ITB, a jestliže plánujete založit nahrávací studio budou se vám tyto návyky hodit ještě více.

Jak jsem již zmínil peak metry jsou vhodné zejména pro kontrolu clippingu. U ideálního nastavení by se měly hodnoty vstupního signálu pohybovat mezi -18 až -12dBFS. S takovýmito hodnotami budete mít dostatek místa jak pro úpravy signálu, tak i pro summing a i když se nejvyšší hodnoty (peaks) mohou pohybovat mezi -10 až -8 dBFS, je vždy lepší ponechávat největší možnou headroom.

Při nahrávání s VU metry se určitě setkáte se situací kdy při nahrávání kytary, basy, či vokálu bude vše v pořádku při úrovni okolo 0VU, ale jakmile přijde na perkusivní nástroje nastane problém. Pokud při nahrávání prekusivních nástrojů jakými jsou bicí nastavíme pomocí VU metrů signál kopáku tak aby se jeho hodnota pohybovala okolo 0VU bude tento signál definitivně klipovat. Proč? VU metr není schopen zachytit transient instrumentu.

Nesmíme zapomenout že VU metry ukazují průměrné hodnoty a jsou více přesné u delších signálů jako vokál, basa, kytara. Pokud se dostanete do situace kdy bude mít k dispozici pouze VU metry či si nahrávání s těmito metry budete chtít vyzkoušet, pak by se vám při nahrávání bicích měl ukazatel pohybovat okolo těchto hodnot:

Kopák -10 VU

Virbl -7 VU

Tomy -5 až -3 VU

Hi-hat a činely

Při símání bicích by se signál pro overheady měl pohybovat okolo hodnoty -20 VU. Perkusivní nástroje jako tamburina, shaker taktéž okolo -20VU.

Piano

U piana by se hodnoty na VU metru měly pohybovat v rozmezí -7 až -5 VU.

Pokud začnete s těmito výchozími hodnotami neměli by jste mít problém nahrát kvalitní stopy.

VUMT

Pokud si budete chtít osvojit meření signálu podle VU metru pak mohu doporučit výborný plugin VUMT od firmy Klanghelm který je ve verzi SOLO a DUO. Jak vidíte na obrázku, DUO nám na předním panelu nabízí volbu Stereo či Mid-Side, možnost nezávislé kontroly úrovní signálu +/- 20dB, přepínání mezi VU či PPM, přepínací referenční úroveň, Clip-LED která se rosvítí žluto-oranžově při překročení námi definované úrovně a červeně při clipu.

VUMT DUO

Tyto hodnoty lze nastavit v SET okně, kde můžeme také nastavit reakce ukazatele dle našich potřeb. Pro ty kteří mají rádi změnu nabízí tento plugin několik variací vzhledu.

Jednou ze zajímavých emulací VU metru je tento plug-in od firmy Klanghelm

Za zajímavou cenu která je €14 je dodávána nejen plug-in verze ale i standalone pro všechny platformy a to 32/64-Bit.

Tags:

©2019 ADM magazín

Designed by Stan Skrivanek at FineDiv Studio