PŘEDZESILOVAČE

Mikrofonní předzesilovače mají významný vliv na kvalitu nahrávky. V této minisérii si povíme nejen o jejich významu ale nebudou chybět ani garfy či tabulky.

Během seznamování se s uměním jak nahrávat se častokrát setkáte s diskuzemi o předzesilovačích. Mikrofonní předzesilovač (mic pre, preamp atp.) je zařízení jež zesiluje slabý výstupní signál z mikrofonu. Tento předzesilovač zesílí vstupní signál na námi požadovanou úroveň. Optimální je standardní linková úroveň (+4dBu) na které jsou nahrávače či mixpulty schopny tento signál zachytit a zpracovat.

Jak zapojit preamp? Jednoduše. Každý externí předzesilovač má linkový výstup (line out) který propojíte s linkovým vstupem (line in) na mixážním pultu či zvukové kartě. Jednoduché že? Určitě si řeknete: V pořádku takže nyní si koupím preamp za €150 zapojím ho a začnu dělat světové nahrávky. Hmm, ne tak zcela.

Na diskuzních fórech narazíte na debaty profesionálů o tom, který preamp je vhodný pro danou situaci. Jak vidíte použil jsem slovo vhodný, jelikož každý profesionál ví, že neexistuje žádný univerzální nejlepší preamp. Tyto názory jsou pro nás cenné jelikož tito lidé zmiňované preampy používají každý den. Tihle chlapíci používají špičkové výrobky a jejich poznámky k rozdílům těchto jednotek vám budou připadat jako sci-fi.

Diskutované rozdíly mezi předzesilovači zcela určitě neuslyšíte na levných studiových reproduktorech neboli monitorech. Pokud se však podíváte pozorněji zjstíte že nezmiňují preampy za €150 který jste si právě vyhlídli pro vaše studio.

V duchu si možná říkáte že si všechny vyhlídnuté preampy vyzkoušíte a vyberete ten nevhodnější. Musím vás ale upozornit, že klasické hudební obchody vás jednoduše nenechají vyzkoušet 15 rozdílných modelů preampů. A i kdyby tomu tak bylo, pak narazíte na problém s kontrolovaným prostředím neboli akustikou, která hraje velkou roli. Máme tedy zakoupit to co nám doporučí profesionál?

Pokud začínáte tak si zřejmě nebudete moci dovolit několik špičkových preampů, ale maximálně jeden a to ne pouze s pomocí vašeho rozbitého prasátka, ale zřejmě budete muset vydrancovat rodinný rozpočet. Koupě prempu je dalším krokem ke slávě a raději než malý krůček, musíte udělat velký krok.

Není pochyb o tom, že s cenou stoupá úměrně i kvalita preampu a o tom to celé je. Nezapomeňte však, že kvalitní signál nezávisí pouze na kvalitě preampu. Preamp je pouze jedním článkem v nahrávacím řetězci, kde svoji roli hrají kvalitní mikrofony, AD/DA kovnertory, spolehlivé kabely, akustika místnosti či vaše monitory na kterých slyšíte každý detail.

Každý z těchto komponentů v narhávacím řetězci má velmi důležitou roli a jejich kvalita je zásadní pro kvalitní nahrávku. Ti kteří chtějí dosáhnout kvalitního záznamu zvuku by měli investovat minimálně €1.000 na preamp, €2.000 na ADDA konvertory, €1.000 na zvukovou kartu, €4.000 na mikrofony a €2.000 na akustiku místnosti. To je celkově zhruba €10.000 pouze na začátek a to ještě musíte přidat investice na počítač, monitory, DAW, Plug-iny, kabely a případně na malý mixážní pult a pak se cena vyšplhá v lepším případě k €25.000.

Takže má první rada zní : začněte pomalu a přizpůsobte své nároky vašim finančním možnostem.

LZE DOSÁHNOUT DOBRÉHO ZVUKU BEZ ŠPIČKOVÉHO PREAMPU ?

Podívejme se na to reálně. Pokud máme pouze €1.500 na zakoupení všeho potřebneho pro vybavení domácího produkčního studia, pak by měl být naší volbou preamp na zvukové kartě či mixážním pultu. Tyto jednotky jsou v dnešní době již v drtivé většině na kvalitní úrovni a naše zaměření by mělo směrovat na pečlivý výběr dobrého mikrofonu. Musíme se tedy smířit se “horším” zvukem pokud si nebudeme moci hned pořídit kvalitní preamp?

Zcela určitě ne! Vše záleží na zkušenostech, můžeme dosáhnout překvapujících výsledků i se základními preampy které jsou součástí naší zvukové karty či mixpultu. To však za předpokladu že se naučíme nastavit dokonale úroveň pro ¨gain¨ či ¨trim¨ tak aby signál byl dostatečně silný a čistý, vokalista si osvojí techniky jak správně zpívat do mikrofonu a my věnujeme pozornost akustice místnosti.

Špatně nastavená úroveň na skvělém preampu v špatně znějící místnosti se spoustou nechtěných odrazů nikdy nebude znít dobře ať je preamp sebelepší. Nikdy nepospíchejte s nahráváním a to zejména pokud začínáte a nemáte dostatek zkušeností. Zkoušejte různé pozice a úhly mikrofonu, vyzkoušejte Pop-filtr či jiné mikrofony pokud máme možnost vypůjčení.

Když je signál zkreslený vyzkoušejte ¨Pad¨ pokud je jim mikrofon vybaven nebo si u vokálu pohrajte s proximity efektem. Jestliže je v signálu mnoho šumu z předzesilovače, snižte úroveň gainu a postavte mikrofon blíže ke zdroji zvuku. Pokud zpěv zní temně, což bývá problém levných konvertorů vyzkoušejte vyměnit dynamický mikrofon za kapacitní.

Jestliže je v mikrofonu mnoho hluku na pozadí vypoklonkujte z místnosti všechny kdo tam nemají co dělat, překryjte počítač, zavřete okna a dveře, vypněte pračku či myčku v přilehlé kuchyni, hlučným sousedům kupte lístky do kina, zavolejte policii na pouličního zpěváka pod vaším oknem a v ulici postavte zátarasy s označením objíždky. Tak a teď máte klid na detailní poslech vašich výsledků a učte se.

Možnosti jak nahrát kvalitní zvuk na základním vybavení tu jsou, ale hlavním předpokladem je trpělivost, preciznost a nebát se dělat malá zlepšení která posunou vaše výsledky vpřed byť jen o malinký krůček. Jinými slovy naučte se dokonale znát nejen svůj mikrofon ale i ostatní kopnonenty vašeho nahrávacího řetězce a postupem času již budete mít představu jak daný signál nahrát kvalitně i bez špičkového preampu.

Podstata všeho je, pokud chcete znít jako profík věnujte dostatečnou pozornost detailu jako profík. Pokud to v této fázi nevzdáte, tak po nějakém čase se spoustou bezesných nocí, přemýšlením o tom jak nahrát harfu ještě lépe, vybeterte své úspory a půjdete si pro váš první mikrofonní předzesilovač. Při výběru preampu musí jít kompromisy stranou. Vyberte takový preamp o kterém jste přesvědčeni že zlepší kvalitu vašich nahrávek.

O KROK VZHŮRU

Na krok směrem k profi zvuku by jsme měli počítat zhruba s částkou minimálně €600 za dual (2 kanály) preamp či €250 za single (1 kanál). Preampy v tomto cenovém rozsahu budou mít znatelně lepší zvuk než preampy na levných zvukových kartách či mixpultech. Toto je však pouze můj subjektivní názor. Názor na tento problém je tak subjektivní jako na náboženství, ale jakmile jednou uslyšíte ten rozdíl ve vašem studiu možná mi dáte zapravdu.

Warm Audio

Mějte na paměti že dokud nebudete schopni investovat do single preampu minimálně €250 tak je zatím vynechejte ze svého seznamu a navíc ne všechny preampy okolo € 250 vás vezmou na pomyslnou hranici k profi zvuku. Kdyby preamp za €250 zněl jako ¨PRO¨ měl by jich každý profík ve studiu neméně osm.

Průměrná cena kvalitního jednokanálového preampu začíná okolo €650 ale najde se i pár kvalitních s cenou pod tuto částku, skutečná kvalita se pak pohybuje mezi €1.000 – €3.000 za jeden kanál. Já vím, ta cena zabolí a to nejen vás ale i každé profesionální studio. Jak jsem již uvedl, koupí skvělého preampu zruinujete rodinný rozpočet, ale je to velký krok vpřed.

Volba je jen na vás. Možná stále nejste připraveni na tento krok, proto znova zapracujte na svých nahrávacích dovednostech jak získat kvalitně nahraný signál s vybavením které máte k dispozici.

Warm Audio wa12-back

Lepší pozice mikrofonu, používání Pop-filtru, správné nastavení úrovní, lepší rozmístění monitorů, zlepšit akustiku místnosti vším možným co je po ruce, naučit se správně používat kompresor, EQ, reverb. Ovládat sendy a returny. Jednoduše experimentovat a zdokonalovat se. Tento přístup vám dá mnohem více ke zlepšní kvality než výměna jednoho průměrného preampu za jinou průměrnou jednotku. Berte to jako výhodu oproti těm kteří si tyto jednotky dovolit mohou a tak trochu zleniví.

Proč to říkám? Jakmile si konečně pořídíte vysněný preamp, poté co jste nasbírali všechny vaše zkušenosti které jste si osvojili díky snaze o získání co nejkvalitnějšího signálu a vypořádání se s omezeními vašeho vybavení, budete doslova ohromeni kvalitou vašich nahrávek. A je to tady. Právě jste překročili práh a vy to víte. Zaplatili jste za to nejen penězi ale hlavně svým časem a získané znalosti dostanou nový rozměr.

Tags:

©2021 ADM magazín

Designed by Stan Skrivanek at FineDiv Studio

KONTAKT

Napište svoji zprávu a já se s vámi v nejbližší době spojím

Sending
or

Log in with your credentials

Forgot your details?